300 Küçükbaş Hibe Projesi (TİGEM)

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi

Üretici şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında başvurular 02 Mart 2018 tarihinde sona erecektir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) sözleşme imzalanacak yetiştiricilere satılacak 300 başa kadar küçükbaş hayvan için başvurular başladı. Koyun sayısının artmamasının et üretimini olumsuz etkilemesinden dolayı Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi’yle sözleşmeli üretim modeli geliştirildi.

 

TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek. Söz konusu hayvanların alımı için başvurular, TİGEM’in internet sitesinden (www.tigem.gov.tr) alınmaya başlandı.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Projeye göre, üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedeli avans olarak verilecek. Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkanı sağlanacak. Sütten kesimi müteakip kuzular alınacak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretilecek tüy ve süt yetiştiricinin olacak. Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından desteklenecek.

TİGEM 300 KOYUN PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; “Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması” kriterleri göz önünde bulundurulacak.

 

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında müracaatların elektronik ortamda alınmasına başlanılmıştır. Bu aşamada herhangi bir evrak istenilmemektedir.

Müracaatların tamamlanmasından sonra istenilecek evraklar 

1Proje Başvuru Dilekçesi
2Nüfus Cüzdan Fotokopisi
3Varsa diploma sureti
4Varsa tarım ve hayvancılık yetiştirme konularında sertifika
5Taahhütname (Ek)
6Yetiştiricilik yapacağı yerin mera alanı veya küçükbaş hayvan varlığını gösterir GTHB il/İlçe Müdürlüklerinden alınmış belge (Sistemden tespiti yapılıyorsa gerek yok)
7GTHB İl/İlçe Müdürlüklerinden alınmış, İşletme Tescil belgesi ve Kapasite raporu
8Şehit yakını (anne – baba – kardeş – eş – çocuk) ise onaylı belge. (Sistemden tespiti yapılıyorsa gerek yok)
9Kendisine ait veya kiralayacağı barınak ve buna ait işletme tescil belgesi

300 Kücükbaş Hibeli Hayvancılık Projesi Detayları