IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

TKDK Yatırımcılarına Müjdeli Haberler

Nazlı: ”Yatırımcıların önündeki engelleri kaldırıyoruz”


Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı Bloomberg TV de yayınlanan Eko Tarım programında İrfan Donat’ın konuğu oldu. Programda Nazlı, TKDK’nın kırsal kalkınmada üstlendiği önemli görevi ve IPARD 2 ile başlayacak olacak yeni dönemle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Kurumun verdiği desteklere gün geçtikçe ilginin arttığını vurgulayan Başkan Nazlı “ kurum olarak kredi değil kesinlikle hibe veriyoruz” dedi.

“Yüzde 18 KDV muafiyeti sağlıyoruz.”

Kurumun kırsal alanda verdiği hibelerin yanı sıra hiçbir hibe programında yer almayan bir yenilik olan KDV muafiyetini de sağladıklarını vurgulayan Nazlı, yatırımcıların işe başlaması için gereken maddi desteği kurum olarak sağladıklarının altını çizdi.

“Tarım Kredi Kooperatifleriyle faizsiz kredi için protokol imzaladık.”

Yatırımcıların önündeki engelleri kaldırmak çalışmalarının devam ettiğine dikkat çeken Nazlı kredi ve ön finansman sorunu yaşayan yatırımcılar için faizsiz kredi müjdesini verdi. Tarım Kredi Kooperatifleriyle imzalanan protokol sonrası yatırımcılara 10 milyon liraya kadar olan yatırımlarında faizsiz sübvansiyonlu kredi verileceğini söyleyen Başkan Nazlı, “Bunun yanında 17 ticari bankayla ön finansman sorununun çözülmesi için protokoller yaptık. Prosedürleri belli oranda kolaylaştırdık ama işletmelerimizi kurduğumuzda disipline etmemiz lazım. Bir işletme kurulduktan sonra onun devam etmesi lazım. Zaman zaman yatırımcılarımıza prosedürler zor gelebilir, gene kolaylaştırıcı tedbirler almak için çaba gösteriyoruz ama bununda belli bir oranının olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.” dedi.

“Sürekli yatırımcılarımızla beraberiz.”

Projenin başlangıç aşamasında yatırımcıların kuruma gelmesi durumunda daha verimli bir rehberlik yapabileceklerini vurgulayan Nazlı projenin hayata geçmesi ve sürdürülebilir olması için şu tavsiyelerde bulundu: “Yatırımcılar projenin bütün aşamalarında; proje aşamasında, sözleşme aşamasında, uygulama aşamasında ve uygulama sonrasında da bize gelip bizden rehberlik alabilirler. Biz bitmiş işletmeleri de öyle bırakmıyoruz. 5 yıllık süreçte sürdürülebilirlik eğitimi veriyoruz.”

IPARD 2 ile yeni dönem başlıyor.

3 buçuk milyar lira bütçesi olan IPARD 2 programının Avrupa komisyonu tarafından onaylandığını belirten Nazlı, bu dönemdeki yenilikleri şöyle özetledi: “Yeni başlıklarımız var. Yenilebilir enerji diye bir başlığımız var. Bu yenilebilir enerjiye belediyeler köylere hizmet götürme birlikleri il özel idarelerine yüzde yüz hibe vereceğiz. Gerçek ve tüzel kişilere de yüzde 65’e kadar destek vereceğiz.” Bunların yanı sıra Nazlı diğer destekleri şöyle sıraladı: “Yumurta tavukçuluğu Türkiye’nin önemli sektörlerinden birisi bunu destek kapsamına aldık. Özellikle köylerimiz için elzem bir konu makine parklarını destek kapsamına aldık. Daha önce yüzde 65 e kadardı üst limitimiz bu destekleri yüzde 70 çıkardık.”

“Yatırım fikri olanlar TKDK’nın kapısını çalsın”

Desteklerden yararlanmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirten Nazlı “Biz bütün yatırımcılarımızı iş yapmak isteyen, akıllarında projeleri olan, kırsal kalkınmayla ilgilenen herkesi kurumlarımıza, İl Koordinatörlüklerimize bekliyoruz. Fikirlerini bizlere açsınlar bizim mutlaka onlara sunacağımız bir kaynak, bir destek vardır.” dedi.


 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.