IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı Özel Açıklamalar

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, IPARD-2 kapsamında yapılan çalışmaları anlatarak, “Eylül ayında biz IPARD-2’nin çağrısına çıkmayı planlıyoruz. IPARD-1’de varolan her şey IPARD-2’de de olacak. Biz IPARD-1’ de neyi destekliyorsak aynısını IPARD-2 programında da destekleyeceğiz” dedi.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı IPARD-2 kapsamında yapacakları çalışmaları anlatarak, 14. çağrıya ne zaman çıkaracakları hakkında bilgi verdi.

Vatandaşların bu senenin sonunda IPARD-2 programı ile tanışacaklarını kaydeden Nazlı, “Eylül ayında biz IPARD 2’nin çağrısına çıkmayı planlıyoruz. IPARD-1’de varolan her şey IPARD-2’de de olacak. Biz IPARD neyi destekliyorsak aynısını IPARD-2 programında da destekleyeceğiz. Zaten artık vatandaşlarımızın bizim IPARD programıyla alakalı yeterince bilgi sahibiler, nereleri desteklediğimizi çok iyi biliyorlar. IPARD-2 programıyla bazı yenilikler getiriyoruz. Birinci programda olmayan bazı yenilikler ve hibe oranlarında bir takım artışlar getiriyoruz.

  • Bir defa IPARD-1 programında en yüksek limitimiz yüzde 65’di. Bu programda limit yüzde 70’e çıkıyor. Bir vatandaş bize bir proje yaptığında projesinin yüzde 70’ni TKDK verecek. Yani 100 bin lira ise 70 bin lirasını, bir milyon ise 700 bin lirasını, 2 milyon lirasını 1 milyon 400 bin lirasını TKDK’ dan alacak.
  • Ayrıca yüzde 18’lik KDV’den de muaf olacak ve her türlü vergi ve harçlardan ayrıca muaf olacak. Böyle bir yeniliğimiz var. 65’ten 70’e çıkardık bu oranımızı” diye konuştu

“DAHA ÖNCE IPARD-1 PROGRAMINDA OLMAYAN FAKAT IPARD-2 PROGRAMINDA OLAN BAZI SEKTÖRLERİMİZ VAR”

Yeni sektörleri destekleyeceklerini müjdeleyen Nazlı, “Daha önce IPARD-1 programında olmayan fakat IPARD-2 programında bazı sektörlerimiz var. Mesela bize çok talep geldi bu noktada. Yumurta tavukçuluğu IPARD-1 programında destek kapsamında değildi. Kanatlı sektöründe yani etlik piliç destekliyorduk ve hindiyi destekliyorduk. Şimdi yumurta tavukçuluğunu da destekleme kapsamına aldık. Bu alanda yapılacak projeler destek kapsamına girecek. Kaz yetiştiriciliğini destek kapsamına aldık. Daha önce hindi yetiştiriciliği vardı ama şimdi kaz yetiştiriciliği de destek kapsamına girdi. Buda yeni bir şey. Tabi en büyük bu anlamda yenilik yenilenebilir enerji desteği. Bu daha önce Türkiye’de hiç kimsenin vermediği bir destekleme sistemi. Belediyeler için yüzde yüz destek sağlayacağız. Yani 1 milyon 200 bin Avro üst limitimiz. 1 milyon 200 bin Auro yaklaşık 3,5 milyona yakın bir bütçedir. Bunun tamamı yüzdü yüzünü biz destekleyeceğiz. İlgili belediyeden veya il özel idaresinden bir kuruş para çıkmayacak. Bu yeni bir destek. Yine aynı kasmamda yenilenebilir enerjiyi gerçek kişiler içinde destek kapsamına alıyoruz. Yani ben işte bir kırsal yenilenebilir enerji burada özellikle güneş enerjisi, rüzgar enerjisi önemli enerji kaynaklarından bir tanesi. Bunlarla ilgili projeler yapıyorum diyen vatandaşlarımızı da aynı şekilde destekleyeceğiz ama belediyelerimiz için yüzde yüz olacak bu destek. Diğerinden farklı bir durum ortaya çıkacak. Şimdi tabi önce desteklediğimiz kırmızı et, beyaz et, süt hayvanı yetiştiriciliği, kırsal turizm, el sanatları, yerel ürünler, balıkçılık, su ürünlerini işlenmesi gibi yatırımlarımızın desteklenmesine de aynı şekilde devam edeceğiz. Bu alanlarda da inşallah yeniliklerimiz olacak. Biz yeni programı da biran önce uygulamak için heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“14. ÇAĞRIYA ŞUANDA ÇIKMAYA HAZIRIZ”

14. çağrıya ne zaman çıkılacağı hakkında bilgi veren Başkan Nazlı, “Şimdi 14. çağrı bizim IPARD-1 için son çağrımız olacak. Aslında biz bugün bu çağrıya çıkmaya hazırız. Fakat malumunuz bizim kurumumuz AB komisyonuyla çalışan onların yetkisini kullanan bir kurum. Onların görüşlerini alarak yapmak durumundayız. Onlarla görüşüyoruz. Aslında bizim planımız 1 Nisan’da çıkmaktı 14. çağrıya. Fakat bugün gelirse yarın çıkarız. Şuanda çıkmaya hazırız. Ne zaman gelirse gelsin hemen inşallah 14. çağrımıza acil bir şekilde çıkacağız. İçeriğiyle ilgili neler olacağı esas zaten orada bir şuanda tam netlik yok. Biz özellikle kırmızı et olsun istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu alanda da bir ihtiyacıda var, böyle bir talepte var. Kırmızı etin olmasını özellikle istiyoruz. Bizim de komisyonunda aşağı yukarı görüşleri bu doğrultuda. Netleşmeden tam bir şey söyleyemiyoruz. Oradan gelen görüş biraz daha değişik olabilir. O yüzden tam net bir şey söylememekle beraber özellikle bizim isteğimiz kırmızı ette çağrıya çıkmak. Onu söylemek istiyorum” dedi.

“KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖNCELİK VERİLECEK”

Kadınlar ve gençlerin bu program kapsamında öncelikli gruplardan biri olduğunu vurgulayan Nazlı, “Kadınlara yönelik proje yaparken de pozitif ayrımcılıkta bulunuyoruz. Aslında programı anlatırken de hep kadınlara pozitif ayrımda bulunuyoruz. Özellikle kadın birlikleri, dernekleri, kuruluşlarına çok gider bizim il koordinatörlüklerinde çalışan arkadaşlarımız. Bizde onlar davet ettiğinde gitmeye çalışırız. Kadın dernekleri ve birlikleriyle bireysel kadın başvurucularıyla da çok ilgileniriz. Kadın girişimci diğerlerinden bir defa proje değerlendirme sürecinde ekstra puan alır erkekten. Yani mesela bir kadın girişimciyle bir erkek girişimci aynı anda başvurduğunda puanları birbirine yakın olsa veya eşit olsa kadın girişimciyi diğerinin önüne geçiriyoruz. Gençlerle ilgili de 40 yaşın altı genç kategorisine giriyor. Gençlere 10 puan fazla hibe veriyoruz. 100 bin liralık bir yatırımda 10 bin lira veriyoruz. 1 milyon liralık yatırımda bu 100 bin lira eder. Bu da çok önemli bir avantaj. Bugün itibariyle 612 kadın girişimcimize 80 milyon Türk lirası hibe verdik. Yatırımlarını yaptıklar ve projeler hayata geçti. Hesaplarına bu paralar aktı. 4 binin üzerinde genç girişimcimize de destek olduk. Kadınlar ve gençler zaten bizim kuruma çokça ilgili gösteriyorlar. Fakat biz daha fazla ilgi göstermelerini arzu ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“39 İL İÇİN IPARD HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR”

İl koordinatörlüklerinde artış olacağını belirten Nazlı, “Şimdi malumunuz IPARD programı şuanda Türkiye’de 42 ilde uygulanıyor. Sayın Başbakanımızın başkanlığında TOBB’da 81 ilimizin oda başkanlarının taleplerini anlattılar. Bizde o toplantıdaydık. Hemen hemen kalan 39 ilimizin hepsi IPARD programının ve TKDK’nın bu illerde de olmasını özellikle arzu ettiler. Sayın başbakanda bunu açıkladı. Şimdi 39 ilimiz için yani TKDK’nın olmadığı 42 ilimiz dışında biz yeni program yazımına başladık. Bu hafta çalışmalarını Ankara’da yaptık. Önümüzde Afyon’da bakanlığımız diğer kuruluşlarından gelen daire başkanı, şube müdürleri, uzman ve mühendislerin katılımıyla şuanda programı yazıyoruz. İnşallah yakın zamanda programın yazımını bitireceğiz ve sayın bakanımız kamuoyu ile paylaşacaktır diye düşünüyoruz. Talimatı sayın bakan verdi bize. Kalan 39 il de aynı şartlarda bir program hazırlığını yapın biran önce onu da bitirin dedi. Bizde o talimat doğrultusunda çalışıyoruz. Belirlenmiş tarihi biz söyle düşünüyoruz, Mayıs’ın ayının ortasında bunun kamuoyuyla en azından belli bir kısmının paylaşılmasını sayın bakan eğer uygun görürse tabi bu projenin mimarı da o dur. Son dönemde özellikle bu konuda illerden gelen talebi biran önce karşılamamız doğrultusunda biz elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah kısa sürede yapacağız” şeklinde konuştu.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.