IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

IPARD – TKDK’dan Kaz Yetiştiriciliğine Hibe Desteği

IPARD – TKDK’dan Kaz Yetiştiriciliğine Hibe Desteği

Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK) tarafından ülkemize sağlanan katılım öncesi mali yardımlar kapsamında; gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında üreticilerin kullanımına tahsis edilen hibe desteklerinin Eylül ayında çağrıya çıkarılacağının planlanmakta olduğunu açıkladı.


IPARD-1’de var olan destek konuları IPARD-2’de de olacağını açıklamasında belirten Düzgün, buna ilaveten IPARD-2 programında kaz yetiştiriciliğin de (en az 350, en fazla 3 bin kaz) destek kapsamına alınmış olduğunu söyledi.

Kaz yetiştiriciliği destekleme miktarı en fazla 250 bin Avro olduğunu ifade eden Müdür Düzgün: “Destekleme oranı en az yüzde 60 en fazla yüzde 70 olarak değişmiştir. (40 yaşın altındaki başvuru sahipleri ve yatırımın dağlık alanda olması durumunda yüzde 65, her iki koşulu da sağlayan başvuru sahipleri için yüzde 70) olarak belirlenmiştir. Kazcılığın bundan sonra büyük bir sektör haline gelmesini ve istihdam alanları açılmasını hedefliyoruz. İlimiz yetiştiricilerinin program yayınlanmadan ellerini çabuk tutmalarını ve gerekli evrakları şimdiden hazırlamalarını başvuruya geç kalmamalarını istiyoruz” dedi.

KARS’TA KAZ SAYISI 280 BİN

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün yaptığı açıklamada ayrıca Kars’taki kaz popülasyonunun 280 bin civarında olduğunu da belirterek kazın kanatlılar içerisinde yeterli ve yüksek kaliteli hayvansal protein sağlayan bir öneme sahip olduğunu da vurguladı.

İlimizdeki kazcılık ile ilgili olarak ta genel bilgiler veren Düzgün açıklamasında: “Kazların diğer çiftlik hayvanları gibi özel barınaklara ihtiyaç duymaması ve otlatmak suretiyle de yetiştiriciliğinin yapılabilmesinin yanı sıra başta et olmak üzere karaciğer, yağ ve tüy gibi önemli ürünler sağlaması bu hayvanların yetiştiriciliğini hem önemli hem de ekonomik kılmaktadır. Kazların yukarıda sayılan verimleri dışında; taşlık, bağırsak gibi iç organları, iç yağı, baş ve ayakları da tüketilebilmektedir.

Kars ilinde 280 bin civarında kaz popülasyonu bulunmaktadır. Kaz sayısı bakımından Kars ili Türkiye de bulunan toplam kaz popülasyonunun yüzde 30’unu oluşturmakta ve ülke sıralamasında 1. sırada yer almaktadır. İlimizin uygun coğrafik konumu ve su kaynaklarının bol olması kaz yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapılmasına olanak sağlamaktadır. Küçük aile işletmeciliği şeklinde ve kadınlar tarafından yetiştiriciliği yapılan kaz üretiminin çok az bir kısmı damızlık olarak tutulup, çoğunluk kısmı Ekim-Kasım aylarında kesilerek, kurutulup kış aylarında tüketilmektedir. Kesilmiş ve bölgenin damak tarzına göre kurutulmuş olan kazların büyük çoğunluğu Türkiye’nin değişik bölgelerine de gönderilmektedir.

Kazcılık aile tipi işletmelerde ekonomik gelir sağlayan son derece verimli bir sektördür. Türkiye geneli ve Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde ticari amaçlı kaz yetiştiriciliği oldukça sınırlı olup, genellikle küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır. Kaz yetiştiriciliği için bakımı zor ve masraflı olduğu ifade edilmişse de kaz yetiştiriciliği, büyük ve küçükbaş hayvancılığa ve diğer kanatlı hayvanlara göre bakımı nispeten daha kolay ve üretim maliyetleri düşüktür. Bu açıdan değerlendirildiğinde yöre halkı için alternatif bir iş ve gelir kaynağı olarak görülmelidir.” Dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.