TKDK-IPARD Hibeleri

Ipard – Tkdk Yenilenebilir Enerji Hibe Desteği -2015

IPARD – TKDK Yenilenebilir Enerji Hibe Desteği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklediği alanlarına IPARD-II Programı kapsamında işletmenin kendi enerji tüketimini karşılayabilmesine yönelik yüzde 100 destekli programını başlattı.


IPARD-II 2015 AVRUPA KOMİSYONU ONAYLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanarak Avrupa Komisyonu’na sunulan ‘2014–2020 dönemi IPARD II Programı’, 27 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından resmen onaylandı. IPARD-II Programı kapsamında işletmenin kendi enerji tüketimini karşılayabilmesine yönelik Güneş Enerjisi Sistemleri (Fotovoltaik ve Konsantre), Rüzgâr Enerjisi, Jeotermal Enerji ve Biyokütle Sistemlerine TKDK tarafından destek sağlanacak.

Bu program ilişkili olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK);Geçen dönemde desteklenen hayvan ahırlarının inşası ve makine ekipman alınımına, Süt ve et işleme tesislerinin kurulumuna, Arıcılığa, Kırsal turizm, Kültür balıkçılığına ek olarak yeni hibe desteklerinin ilave edilmesiyle hem destek oranlarında hem de desteklenen sektörlerde artış oldu. “IPARD-II Programı kapsamında işletmenin kendi enerji tüketimini karşılayabilmesine yönelik Güneş Enerjisi Sistemleri (Fotovoltaik ve Konsantre), Rüzgar Enerjisi, Jeotermal Enerji ve Biyokütle Sistemlerine destek sağlanacak. Bu desteklere ek olarak ‘Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ sektörü kapsamında kar amacı güden gerçek ve tüzel kişilere sadece elektrik üretimine yönelik yenilenebilir enerji tesisi kurulumuna destek verilecek. Ayrıca bu sektöre yönelik hibe oranlarının yüzde 65 olacaktır.

10 bin kişinin altında yerleşim yerlerine YÜZDE YÜZ DESTEK

“Kırsal Altyapı Hizmetlerine Fiziki Yatırımlar sektörü kapsamında sadece belirli kamu tüzel kişiliklerine (Belediyeler, Köy İdareleri, İl Özel İdareleri, Organize Tarım Bölge Yönetimi, 5355 nolu yasaya göre kurulan Birlikler) bağımsız Yenilenebilir Enerji Tesislerinin kurulumu için destek sağlanacak. Bu yatırımların nüfusu 10 Bin kişinin altında olan yerleşim yerlerine yönelik olacak ve uygun harcamalar kapsamında yatırımın tamamının desteklenecek.”

IPARD 2 (TKDK)  BAŞVURULAR EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

IPARD II (TKDK) Proje kapsamında başvuruların Eylül-Ekim aylarında başlayacak, “IPARD II programı kapsamında önümüzdeki çağrı dönemlerinde gerek özel gerekse kamudan yapılacak başvurular esnasında işletmelerin yasal mevzuat açısından hazırlıklı olmaları önem araz etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılacak başvurularda ise en önemli hususun proje başvuru safhasında enerji dağıtım şirketiyle yapılacak  ‘Bağlantı ve Sistem Kullanım Anlaşması’dır.  Başvuru yapmayı planlayan yatırımcıların bu belgenin alınması konusunda şimdiden girişimlerde bulunulmaları gerekmektedir.”


 

IPARD Proje Danışmanı İletişim

Osman KARABOYUN

Ziraat Mühendisi (Zooteknist)

0542 609 75 08

tarimsalhibe@gmail.com

bilgi@www.tarimsalhibe.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.