TKDK-IPARD Hibeleri

Tkdk Güneş Enerjisi Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), hibe desteği verdiği firmaların güneş enerjisi yatırımının en az yüzde 50’sini karşılayacak. Güneş Enerjisi Hibe Desteği Nasıl faydalanır.

Güneş Enerjisi Hibe Desteği ile Türkiye’de tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamak amacıyla kurulan, bugüne kadar birçok projeye maddi katkı sağlayan TKDK, şimdi de farklı bir çalışmaya imza attı. TKDK, hazırladığı projeyle Kırsal Kalkınma Programı kapsamında hibe verdiği işletmelere, kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar güneş enerjisi sistemi kurma fırsatı sunuyor.

TKDK 13. Çağrıya çıktığında 101 tedbirlerini desteklemeden çıkarmıştır. TKDK destekleme devam ediyor, Mevcut ve Yeni işletmelerin yapım işleri ve makine – ekipman alımlarına %50 Hibe desteği ile karşılayacak, 13. Çağrı döneminde yeni desteklenmeye alınan Yenilebilir Enerjisi ile işletmelerin kapasitesine yetecek kadar elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak hem de Türk ekonomisine katkı sağlayacak.

Şebekeye bağlı olma şartının arandığı destekleme kapsamında işletmelere, işlevi ve büyüklüğüne göre hesaplamalar yapıldıktan sonra parasal destek verilecek. Desteklemede 1 megavat üst sınır şartı koyan kurum, verilecek hibeleri ise gelir vergisinden ve KDV’den de muaf tutuyor.

TKDK 13. Çağrı döneminde, Güneş Enerjisi Hibe Desteği ile yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminine %50 Hibe verilecek.

Mevcut ve Yeni İşletme sahiplerinin (Gerçek Kişi veya Tüzel Kişi) hibe desteği almak isteyen yatırımcılar için Güneş Enerjisi Hibe Desteği başvurularını kaçırmayın.

TKDK, hibe verdiği işletme veya tesislerin kendi tüketimine yönelik elektrik ihtiyacını karşılayacak yatırımları destekleme kararı aldı. Burada en önemli hususlardan birisi üretimi sağlayacak tesislerin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek şekilde elektrik üretimi sağlayacak olmalarıdır. Enerji milli bir servettir. Milli servetin tüketimiyle ilgili mevcut işletmeler çok ciddi maliyet ve bedel ödüyor.”

Güneş enerjisi yatırımı yapan firmaların üretim maliyetlerini daha aşağıya çekeceğini ve karlılığını da artıracaktır.

Güneş enerjisini 13. çağrı ve gelecek çağrı dönemleri de dahil olmak üzere işletmelerin enerji yatırımlarını destekleme kararı alan TKDK, bu kapsamda en fazla 1 megavat kurulu Güce sahip firmaların enerji yatırımlarına en az 50’ye kadar hibe desteği verecek. Bu fırsatı tesislerin işletmelerin ve yatırımcıların özellikle değerlendirmelerini  ve projelerini bizimle çalışarak başarılı bir şekilde yatırımlarını gerçekleştirmelerini istiyoruz.

TKDK – IPARD Güneş Enerjisi %50 Hibe Desteği

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Osman KARABOYUN

Ziraat Mühendisi (Zooteknist)

0542 609 75 08

tarimsalhibe@gmail.com

bilgi@www.tarimsalhibe.com

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.