IPARD-II programında kamu kurumlarına başta Belediyelere Yenilenebilir Enerji Desteği sağlanacak.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD-II Programıyla başta belediyeler olmak üzere yatırımcılara yenilebilir enerji desteği verilecek.

IPARD-II programının yakın bir zamanda başlayacak (15 Aralık sonrası açıklanabilir), IPARD-II programıyla destek oranının arttığını, Yenilenebilir Enerji Desteklenecek hem kar amacı güden gerçek ve tüzel kişilere hem idari kurumlara destek verilecektir.

Belediyelere, harcadıkları elektriği kendileri üretmeleri durumunda hazırlayacakları projeye yüzde 100 hibe desteği verilecek,

Hibe Desteği Kapsamında Desteklenecek Yenilebilir Yatırımlar:

  • Elektrik, ısı, ışık, gaz üretimi amacı ile her türlü yenilenebilir enerji faaliyetleri (hidroelektrik hariç),
  • Biyo-yakıt, biyo-gaz, biyo-kütle, konsantre güneş enerjisi, jeotermal, güneş enerjisi, termal güneş enerjisi, fotovoltaik, rüzgar pompaları, rüzgar türbinleri ve yukarıda belirtilenlerin kombinasyonları,
  • 1 MW kapasiteye kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları (mikro-kojenerasyon yatırımları için 100 kWe’ye kadar) desteklenecektir.”

TKDK’ya başvuru yapan tüm projeleri desteklendi fakat bundan sonra proje sayısının artmasından dolayı puanlama sistemi gelecek ve yapılacak seçimlerle TKDK’ya başvuru yapan projeleri desteklenecektir.

Bu yüzden proje hazırlayacak belediye ve yatırımcıların bu kriterlere ve puanlama sistemine dikkat etmesini gerekmektedir. Bu konuda yenilebilir enerji IPARD başvurusunu bizlerden alarak sorunuz bir şekilde hibe alabilirler.

 

DANIŞMANLIK TEKLİFİ İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİN

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.