IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

Kar Amaçı Güden Gerçek ve Tüzel Kişiliklere %65 Hibe Desteği

Kar Amaçı Güden Gerçek ve Tüzel Kişiliklere %65 Hibe Desteği ile Yenilebilir Enerji Yatırımları Hayat buluyor. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD 2 hibe desteği kapsamında yenilebilir enerji destekleri 3 başlıkta olacak.

IPARD 2 yer alacak yenilebilir enerji destekleri;

  1. İşletmelenin/Tesisin Kendi Tüketimini Karşılayabilmesine yönelik Yenilenebilir Enerji Yatırımları,
  2. 301 Kırsal Altyapı Hizmetlerine Fiziki Yatırımlar,
  3. 302-7 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü Yenilenebilir Enerji Tesisleri (Elektriği, elektrik dağıtım şirketine satarak, Kar elde etmek amacı ile amaçlı yenilenebilir yatırımları)

 

Kar amaçlı Güneş Enerjisine %65 Destek

İPARD 2 kapsamında, Ticari amaçlı Yenilenebilir Enerji yatırımlarında,  elektrik, ısı ışık, gaz üretimi amacıyla kurulacak her türlü yenilenebilir enerji faaliyetlerine (Hidrolik enerji hariç) destek olacaktır. Bu kapsamda  biyo-kütle, biyogaz, biyo-yakıt, konsantre güneş enerjisi, jeotermal, güneş enerjisi, fotovoltaik, rüzgar pompaları, rüzgar türbinleri ve sayılanların kombinasyonlarına hibe desteği verilecektir.

TKDK kurumu, İPARD 2 (302-7) kapsamında 1 MW kapasiteye kadar kapasitedeki (Mikrokojenarsyontesisileri için 100 kWa) 5.000 Euro ile 500 bin Euro arasındaki yenilenebilir enerji yatırımlarına %65’ kadar hibe desteği verecektir. Buna göre 325 bin Euro’ya kadar hibe alınabilecek. (500.000x%65=325.000)

IPARD kapsamındaki 42 ildeki Gerçek ve Tüzel kişiler Bağlantı anlaşması ile berber, Firmamızca hazırlanacak başvuru paketi ile  TKDK il koordinatörlüklerine başvurabilir.  Yenilenebilir enerji yatırımında başvuru sahibi yatırımın yapıldığı bölgede yaşayan bir gerçek kişi ise IPARD sıralama kriterinde 20 puan ilave edilir. Yeni Tesis inşaatı, Sabit makine ekipman alımları, trafo, enerji nakil hatları vb dahil olmak üzere, şebeke bağlantıları için yapılacak harcamalar, tesisin işletilmesi için kurulan bilgi teknolojileri donanım ve yazılımlar destek kapsamında değerlendirilecektir. Yatırımın uygulanması tamamlandıktan sonra başvuru sahibine, destek tutarı tek seferde ya da taksitlendirilerek ödenir.

IPARD Yatırımın Uygulanacağı İller:

IPARD kapsamında yatırımlara hibe verilen 42 il;  Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

Yenilebilir Enerji Tesislerindeki Yatırımlarınız İçin İletişim Bilgilerimiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.