Tarım Bakanlığı Hibeleri

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe

14.etapKüçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe Desteği Damızlık Küçükbaş Hayvan Koç Teke Alımının Desteklenmesi 2021 Yılı Tebliği İlan Edilmiştir.

Bakanlıkça belirlenecek olan illerde küçükbaş hayvan yatırımı ile daha önce 2017/9760 sayılı Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerin koç teke alımı desteklenecektir. Başvuru dönemi uygulama rehberinin ilan edilmesiyle https://www.tarimorman.gov.tr/HAYGEM web sitesinden duyurulacaktır.

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

  • 2017/9760 sayılı Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmeler,
  • Damızlık küçükbaş hayvan yatırımları kapsamında hayvan alımı yapacak yetiştiriciler

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe Desteğine Başvuru Koşullar ve Destek Unsurları Nelerdir?

Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelere 1500 başa kadar damızlık koç-teke alımının desteklenmesi ve Bakanlıkça belirlenecek iller, şartlar ve kriterler doğrultusunda damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesi amaçlanmaktadır.

  • Damızlık koç-teke alımı için 2017/9760 sayılı Karar kapsamında kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmeler yararlanır.
  • Damızlık küçükbaş hayvan alımı yatırımı kapsamına alınacak iller, yetiştiricilerin alacakları koyun-keçi ve koç-teke sayıları uygulama rehberinde belirlenir.
  • Damızlık koç-teke alan yetiştiriciler, her otuz baş anaç hayvana kadar bir baş koçteke olmak üzere en fazla beş baş koç-teke alabilir ve destekleme hibesinden bir kez yararlandırılır.
  • Damızlık olarak yetiştirilecek hayvanlar bölgedeki yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan hâkim ırklardan olmalıdır.
  • Damızlık koç-teke ve damızlık küçükbaş hayvan alan yetiştiriciler iki yıl kendi işletmesinde tutmak zorundadır.
  • Damızlık koç teke alımına %50 hibe oranı, damızlık küçükbaş hayvan yatırımına %85 hibe oranı uygulanır.
  • Koç-teke alımı desteklemesinden birlikler yararlanamaz.

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe Başvuru Dönemi Ne Zamandır?

Uygulama rehberinin ilan edilmesiyle https://www.tarimorman.gov.tr/HAYGEM web sitesinde başvuru dönemi duyurulacaktır. Hibe desteği 2020-2022 yılları için uygulanır. Uygulama rehberi yayımlandığın sitemizden duyurulacaktır. Hibe duyurularından ücretsiz olarak haberdar olmak için Abone olun.

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına Hibe Başvuru Yeri Neresidir?

Tarım ve Orman İl Müdürlükleri’dir

Küçükbaş Hayvan Alımı ve Yatırımlarına hibe desteği başvuruları uzman yetkili ziraat mühendisi tarafından hazırlanmaktadır. Hayvancılık hibe projelerine fiyat almak için bize ulaşın.