IPARD (TKDK) Haberleri

IPARD Hibe Desteklerini Kim Belirliyor.

IPARD Hibe Desteklerini Kim Belirliyor.

TKDK desteklerinin verildiği illeri kim belirliyor? TKDK destekleri 42 ilde uygulanırken, diğer illerin bu desteklerden neden yararlanamadığı tartışma konusu oluyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019 bütçe görüşmelerinde bu konu yeniden gündeme geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer arasında IPARD destekleriyle ilgili tartışma yaşandı. Gürer, Niğde’nin TKDK desteklerinden neden mahrum bırakıldığını sorması üzerine Bakan Pakdemirli, IPARD desteklerini Avrupa’nın belirlediğini belirtti.

Pakdemirli ile Gürer arasında yaşanan tartışma şöyle…

Bakan Pakdemirli: IPARD’la ilgili bazı şeyler söylendi. Hakikaten bunu Avrupa belirliyor. Ben işte İzmir, Manisalıyım; o tarafta da yok IPARD. Özellikle İzmir’de yok, Manisa’da var mı bilmiyorum. Manisa’da varmış, İzmir’de yok.

Ömer Fethi Gürer: Sayın Bakan, Avrupa Birliği belirlemiyor, Tarım Bakanlığı belirliyor.

Bakan Pakdemirli: Yok, yok, Avrupa belirliyor arkadaşlar. IPARD’la ilgili 41 il…

Ömer Fethi Gürer: Avrupa Aksaray’ı, Nevşehir’i biliyor da Niğde’yi mi bilmiyor?

Bakan Pakdemirli: Biz isteriz bütün iller olsun. Arkadaşlar, ben sizi dinledim, lütfen, çok rica ediyorum.

Ömer Fethi Gürer: Ama verdiğiniz bilgi yanlış.

Bakan Pakdemirli: Ya, beni kandırdılar, tamam, sen haklısın. (Gülüşmeler) Arkadaşlar, bir daha kandırmayın beni, tamam mı?

Ömer Fethi Gürer: Vatandaşlar kandırıyor! (Gülüşmeler)

Bilindiği üzere IPARD programı bütün illerde uygulanmıyor.

IPARD programının uygulandığı iller şöyle:

Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.