Genel, IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

IPARD 14. ÇAĞRI DÖNEMİ BAŞVURULARI DEĞERLENDİRME

IPARD 14. ÇAĞRI DÖNEMİ BAŞVURULARI DEĞERLENDİRME

“Kurum ‘14. Başvuru Çağrı Dönemi‘ sonunda 735 proje kabulü gerçekleştirdi. Teslim alınan projelerin toplam yatırım tutarı 2 milyar 652 milyon lira olarak belirlendi”

“Yatırım tutarı en çok olan ilk 5 il, 991 milyon lira ile Ankara, 138 milyon lira ile Yozgat, 131 milyon lira ile Kars, 129 milyon lira ile Sivas ve 119 milyon lira ile Konya olarak sıralandı”

Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan fonları ve ulusal kaynakları kullanarak kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek üzere yatırımcılara destek olan TKDK’nın,Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) Programı’nda 14. Çağrısı’na ilişkin başvuruları 11 Mayıs’ta başladı. Kurum bu çağrı kapsamında yatırım projelerine toplam 121 milyon avro destek sağlayacak.

10 Haziran’da sona eren “14. Başvuru Çağrı Dönemi” sonunda 735 proje kabulü gerçekleştirdiklerini ifade ederek, teslim alınan projelerin toplam yatırım tutarının 2 milyar 652 milyon lira olduğuna dikkati çekti.

14. Çağrı ile toplam 2,1 milyar lira hibe ödemesi yapılacak olan IPARD I programını tamamladıklarını, önümüzdeki süreçte yürürlüğe girecek IPARD II programı ile kırsal alanlara gerçekleştirilecek yatırımlara destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Süt üretim tesislerine büyük ilgi

Söz konusu çağrı döneminde yatırım sahiplerinin en çok “Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım” alt tedbirine ilgi gösterdiklerini ifade eden, “Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım alt tedbirinden 650 adet başvuru gerçekleştirildi. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 2 milyar 546 milyon lira. Bu 650 adet proje karşılığında Kurumumuzdan talep edilen hibe miktarı ise 988 milyon liradır”

Projelerin inceleme aşamasının başladığını ve uygun bulunanlar ile sözleşme imzalanacağını belirterek, “14.Çağrı’da toplam bütçemiz 121 milyon avro yani yaklaşık 370 milyon lira. İnceleme sonucunda uygunluk kriterlerimizi karşılayan projeler ile sözleşme imzalanacak. Bütçemizi aşan durumda ise projeler, sıralamaya tabi tutulacak”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.