IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

Hibe TKDK’dan, Ön Finansman Tarım Kredi’den

Hibe TKDK’dan, Ön Finansman Tarım Kredi’den

Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği’ne bağlı Burdur ilinde faaliyet gösteren Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerine yönelik Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğü tarafından tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik hibe ve desteklemeler konusunda bilgi verildi.

TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü seminer salonunda düzenlenen toplantı TKDK Burdur İl KoordinatörüSelami OKKA, Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil KABALAR, Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa DOYURUCUOĞLU ve kooperatiflerin yetkili personellerinin katılımıyla yapıldı.

TKDK Burdur İl Koordinatörü Selami OKKA tarafından yapılan açılış konuşmasında, “IPARD hibe fonlarından faydalanacak yatırımcılara ön finansman sağlanması için iki kurum arasında ‘IPARD Yatırımları Finansman Protokolü’ yapılmıştır. Bu protokol sonrasında Tarım Kredi Kooperatiflerimiz ile daha fazla işbirliği yapıp, Kooperatiflerimizin yereldeki yapılanmasından faydalanarak kırsal alanda yaşayan potansiyel yatırımcılarımıza daha kolay ulaşma imkânından ve yatırımcılarımıza sağlayacağı finansman gücünden yararlanmak istiyoruz ” dedi.

TKDK faydalanıcıları tarafından gerçekleştirilen yatırımların maksimum % 65’inin IPARD fonundan karşılandığını belirten OKKA, “Merkezlerimizin yapmış olduğu protokol ile artık yatırımcılarımız, Kurumumuzun sağlayacağı desteklere ilave olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinden sıfır veya indirimli faizle kredi kullanabilecek, kullanılacak kredi üst limiti ise 10 Milyon TL’ye kadar çıkabilecek” dedi.

Antalya Bölge Birliği Müdürü İbrahim Kamil KABALAR ise, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak en önemli amacımız ortaklarımızın ekonomik gelir seviyelerinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Bu bakımdan üreticilerimizin yapacakları her türlü yatırıma destek oluyoruz. Modern tarımsal işletmelerin kurulmasını, yapılacak yatırımların verim artışına sebep olmasına, istihdama katkısı bulunmasını istiyoruz. Kurumlar arasındaki işbirliği’ni bu yönden önemsiyoruz. IPARD projelerinden faydalanan proje sahiplerinin ön finansman ihtiyaçlarını, yatırımlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla tarımsal faaliyetlerinde kullanacağı tarımsal girdileri Kooperatiflerimizce karşılayacağız. Yatırımcılar % 0 ile % 7,5 arasında faiz oranlarından yararlanabilecekler. Sonuçta yatırımcılar hem TKDK’nın vermiş olduğu hibe ve desteklerden, hem de faiz indirimli kredi imkanından faydalanacaklardır. ” şeklinde konuştu.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.