TKDK-IPARD Hibeleri

Balıkesir TKDK Hibe Destekli Projeleri Anlattı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörlüğü tarafından, kırsal alanlarla çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinin yanı sıra yerel ürünler ve el sanatları konularında üreticilere brifing verildi.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörlüğü bünyesinde görevli Oğuzhan Eskici, Yılmaz Açıkyer, Aslı Er ve Osman Yorgun tarafından yapılan bilgilendirmede toplantısında, Ayvalık İlçe Tarım Müdürü Yusuf Aygün’ün yanı sıra ilçedeki çiftçi ve ziraatçı gibi iş kollarının üreticileri hazır bulundu.

Yapılan toplantıda, TKDK tarafından hazırlanan AB fonlarından yararlandırılarak uygulanacak proje kapsamında yerel tarım ve gıda ürünlerinin işlenmesine ve paketlenmesi projelerine yüzde 50 hibe desteği sağlandığı vurgulandı.

Kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında yerel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi için hazırlanacak projelere yüzde 50 oranında TKDK dan hibe desteği sağlanacağını ifade edilen toplantıda, bu yatırım tutarlarının 10 bin ile 250 bin avro arasında olması gerektiği belirtildi.

Proje hazırlayan vatandaşların önce kuruma başvuru yapmaları, sonra yatırımları gerçekleştirecek ve yapılması istenilen yatırımın yüzde 50 si tutarınca hibe desteği alınabilmesi için gereken formalitelerin tamamlanmasının gerektiğini anlatıldığı toplantıda; Ayvalık’ta zeytin başta olmak üzere, zeytinden üretilecek reçel, turşu, zeytin kurusu gibi yiyeceklerler için seri imalatın yanı sıra arıcılık, süs bitkiciliği, tıbbi aromatik bitkiler, ve tarımsal ürünlerle, aromatik ürünler ve zeytincilik sektöründe hazırlanacak projeler kapsamında proje hazırlayanlara gerekli ekipman ve makinelerle, finansal desteğin verilebileceği anlatıldı.

TKDK YEREL ÜRÜNLERİ 400 BİN AVROYA KADAR DESTEKLENECEK

Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda; Ulusla Vergi Sistemi’ne kayıtlı, başvuru yapıldığı tarihte 66 yaşından gün almamış, 50 kişiden az çalışanı istihdam eden ve yıllık cirosu veya bilançosu 8 milyon lirayı aşmayan mikro ölçekli zanaatkarlar ve işletme statüsünde olan isteklilerin yararlanabilecekleri belirtildi.

Ayvalık zeytinyağı, Ayvalık tostu, Ayvalık lor kurabiyesi, damla sakızlı kurabiye, zeytin yaprağı çayı, Boşnak böreği, Prina tozu ve suyu gibi ürünler için başvuruların yapılacağı kaydedildi.

TKDK EL SANATLARINA DA DESTEK VAR

Geleneksel el sanatları yatırımlarına da yüzde 50 hibe verileceğini vurgulandığı bilgilendirme toplantısında, Kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında geleneksel el sanatlarına yapılacak yatırımların yüzde 50 sinin TKDK’dan talep edebileceği, bunda da yatırım tutarının 10 bin ile 250 bin avro arasında olduğu kaydedildi.

Desteklenecek geleneksel el sanatlarının ise ahşap işi, metal işi, cam eşya, seramiklerin üretimi, çanak çömlek (toprak eşya, çömlek yapma), çinicilik, dokumacılık, hasır işi , sepet dokuma ,müzik aletleri yapımı, keçe yapımı, kilimcilik, halıcılık, semer yapımı , taş işleme, dekoratif taş işi ,sedef döşeme, kağıt sanatları (hattatlık (kaligrafi), ebru sanatı, tezhip), saraçlık, folklorik bebek ve giysi yapımı, yorgancılık, tarak yapımı alçı işleri/tandır yapımı, dikişçilik, giysi dekorasyonu, nakış işleme, örgü, süpürge yapımı olduğu açıklandı. Bu konularda proje hazırlamak isteyen vatandaşların, başvuru paketi hazırlayarak TKDK Balıkesir İl Koordinatörlüğüne ilgili çağrı dönemlerinde başvuru yapabileceği belirtildi.

Yatırımlarınız için Anahtar Teslim, Başvuru ve Mühendislik Hizmetlerimiz vardır. 13. Çağrı Tkdk Hibe Projelerini Görmek için

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.