TKDK-IPARD Hibeleri

14.Çağrı Döneminde Mesleki Yeterlilik Şartında Revizyon Yapılmıştır

14.Çağrı Döneminde “Mesleki Yeterlilik” Şartında Revizyon Yapılmıştır


 Bilindiği üzere “101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım” alt tedbiri kapsamında sunulacak projelerde, Başvuru sahibinin (gerçek kişilerde kendisinin veya bir daimi çalışanının*/tüzel kişiliklerde bir daimi çalışanının*) “Mesleki Yeterlilik” kriterini sağlaması gerekmektedir.

14.Çağrı Döneminde “Hayvan Kayıt Sistemine 3 yıl kayıtlı olmak” durumu, ancak aşağıdaki koşullarda Mesleki Yeterlilik Kriterinin sağlanması açısından kabul edilecektir;

  1. Mesleki yeterliliği sağlayan kişinin en az 3 yıl süreyle hayvan kayıt sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge sunulmalıdır.
  2. Hayvan kayıt sistemine kayıtlı olan işletmenin hangi tarihten itibaren mesleki yeterliliği sağlayan kişi adına tescil edildiğini gösteren İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden alınmış resmi yazı sunulmalıdır.

Kişinin bir işletmeyi devir almak suretiyle Hayvan Kayıt Sistemine kayıt olması söz konusu işletmenin hangi tarihte kişi tarafından devir alındığı, kişi doğrudan yeni bir işletme numarası ile Hayvan Kayıt Sistemine kayıt oldu ise işletmenin hangi tarihte kişi adına tescil edildiği belirtilmelidir.

  1. Mesleki yeterliliği sağlayan kişinin, hayvan kayıt sistemine kayıtlı olduğu dönemde en az 3 yıl süreyle aktif olarak faaliyet gösterdiğini kanıtlayıcı belge sunulmalıdır.

Bu belgeler en az 3 farklı yıl için;

  • Hayvancılık faaliyetinden elde edilen gelirleri gösteren belgeler (3 farklı yıla ait müstahsil makbuzları, detay mizan kayıtları, faturalar vb. olabilir)
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan hayvancılık desteklerinden faydalanıldığını gösteren belgeler,
  • İşletmedeki hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan aşılama programları kapsamında aşılandığını gösteren aşı makbuzları, olabilir.

Mesleki yeterlilik kriterini sağlamaya yönelik olarak aşağıdaki belgelerin kabul edilmesine yönelik herhangi bir değişiklik olmamıştır. Söz konusu belgelerin kabul edilmesine devam edilecektir;

  • Başvuru yapılan alanda Meslek ve Teknik Lisesi diploması veya ön lisans, lisans, yüksek lisans doktora diploması veya
  • Tarım veya ilgili uzmanlık dalında en az 3 yıllık tecrübesini gösteren SGK İl Müdürlüklerinden alınmış hizmet dökümü (2925 sayılı kanuna tabi Tarım İşçileri ve 2926 sayılı kanuna tabi Tarım Bağkurlular dahil).

Not 1: Mesleki yeterlilik kriterinin bir daimi çalışan ile sağlanması durumunda; daimi çalışanın ismi son aya ait aylık prim ve hizmet dökümünde ya da tüzel kişiliklerde ortaklık yapısını gösteren belgede bulunmalıdır.

Not 2: Bu duyuru metninde yer alan değişiklikler 101-1 alt tedbirinin 14.Çağrı Dönemine Ait Başvuru Çağrı Rehberine yansıtılmıştır. Kurum web sitesinde (www.tkdk.gov.tr) yayınlanan güncel Başvuru Çağrı Rehberleri geçerli olacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.