IPARD (TKDK) Haberleri, Kalkınma Ajansı Hibeleri, TKDK-IPARD Hibeleri

Mehdi Eker: “IPARD 2 Yaklaşık 3 Milyar Liralık Yeni Bir Hibe Başlıyor”

Mehdi Eker: “IPARD 2 Yaklaşık 3 Milyar Liralık Yeni Bir Hibe Başlıyor”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, IPARD 2 kapsamında yeni yatırım alanları getirdiklerini belirterek, “ “Eylül ayında başlatmayı planladığımız IPARD 2’den yaklaşık 3 milyar liralık yeni bir hibe başlıyor. Yüzde 50 üzerinden hesaplarsak, 6 milyar liralık bir yatırım demektir. Türkiye 6 milyar lira bir yatırımı planlıyor. Hibe oranı yüzde 60’a çıkarılıyor” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla kırsal kalkınma alanında bugüne kadar toplam yatırımı 4,7 milyar lira olan 10 binin üzerinde proje ile sözleşme imzalandığını belirterek, “Bu projelere 2,6 milyar lira hibe veriyoruz, bunun da bugüne kadar 1,6 milyar lirası ödendi” dedi.

Bakan Eker, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda (TKDK), göreve yeni başlayan 174 personelle toplantı yaptı.

Eker, tarım sektörünü stratejik olarak ele aldıklarının altını çizerek, projelerine uzun perspektifte derinlikli bir bakış açısıyla yaklaştıklarını söyledi.

Göreve geldiklerinde 1,8 milyar lira olan tarımsal destekleri 10 milyar liraya çıkardıklarına ve destekleme sistemlerini verimlilikle ilişkilendirdiklerine dikkati çeken Eker, yılın ilk 6 ayında bu seneki tarımsal desteklerin yüzde 75’ini ödediklerini bildirdi.

Eker, kırsal alanda istihdamı artırmak için kırsal kalkınma projesini başlattıklarının altını çizerek, 2006’dan 2015 sonuna kadar Türkiye’ye kırsal alanda 6 bin tesis kazandırmak istediklerini ve koydukları hedefi aştıklarını kaydetti.

– “7 bin 500 proje tamamlandı”

TKDK’nın 2007’den sonra yapılandığına dikkati çeken Eker, bin 804 personeli bulunan kuruma 174 personelin daha katıldığını ifade etti.

Eker, personelin mesleki donanımlarının çok iyi düzeyde olduğunu vurgulayarak, “Bakanlığımızın 1 Ocak 2006 tarihinde başlattığı kırsal kalkınma yatırımları kapsamında 1,1 milyar lira hibe verdik, 1 milyar liranın üzerinde de makina ve ekipman hibesi verdik. 2,1 milyar lira Bakanlığın imkanlarıyla da kırsal kalkınmaya destek sunduk” diye konuştu.

Bu kapsamda bugüne kadar 8 bin civarında proje imzalandığını ifade eden Eker, 7 bin 500 projenin tamamlandığını kaydetti.

– “Yatırımlarla 60 bin istihdam sağlandı”

Eker, bu yatırımlarla toplam 60 bin istihdam sağlandığının altını çizerek, sözleşmesi imzalanan proje sayısının 10 bini geçtiğini belirtti.

Kırsalda istihdamın önemine dikkati çeken Eker, yeni başlayan 174 personelin 31’inin merkezde diğer 143’ünün ise il koordinatörlüklerinde istihdam edileceğini kaydetti.

Eker, TKDK’nın 14 çağrıya çıktığını hatırlatarak, “Bugüne kadar toplam yatırımı 4,7 milyar lira olan 10 binin üzerinde proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelere 2,6 milyar lira hibe veriyoruz, bunun da bugüne kadar 1,6 milyar lirası ödendi” ifadelerini kullandı.

IPARD II ile yeni bir yatırım konusunu da destek kapsamına aldıklarının altını çizen Eker, yenilenebilir enerjinin de bunun içinde olduğunu söyledi.

Eker, ikinci fazda da yaklaşık 3 milyar liralık yeni bir hibe programını başlatacaklarını dile getirerek, bunun yatırımcı katkısı ile 6 milyar liralık yatırım anlamına geldiğini söyledi.

– “39 ile daha kırsal kalkınma desteği”

Bir soru üzerine, TKDK’nın 81 ilde faaliyet göstermesi için başlattıkları bir proje hakkında bilgi veren Eker, 42 ilde koordinatörlük kurduklarını, kalan 39 ilde de kırsal kalkınma alanında aynı avantajlara sahip olması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Eker, kapsam dışındaki 39 il ile kapsamda yer alan 42 il arasındaki farkı aza indirecek bir projeyi programa aldıklarını, bunu Bakanlık kaynakları ile sürdüreceklerini, IPARD kapsamına alınması için Avrupa Birliği’nin de onayı olması gerektiğini kaydetti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, IPARD 2 kapsamında yeni yatırım alanları getirdiklerini belirterek, “Eylül ayında başlatmayı planladığımız IPARD 2’den yaklaşık 3 milyar liralık yeni bir hibe başlıyor. ..”

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.