IPARD (TKDK) Haberleri, TKDK-IPARD Hibeleri

IPARD – TKDK Mermer Tesislerine Hibe Desteği

IPARD – TKDK Mermer Tesislerine Hibe Desteği, Tarım  ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu hibe destekleri kapsamında cağrafi işaret sertifikasına sahip olan mermer işletmelerine hibe desteği sağlayacak.

TKDK, Mermer Tesisleri hibe desteği kapsamında; en az 10.000 Avro, en fazla 400.000 Avro harcamalarının %60 hibe desteği sağlanacaktır.

Hibe desteği için başvuru sahibi gerçek kişi  ya da tüzel kişilik olabilir. Mermer tesisi için coğrafi işaretleme belgesi bulunması gerekmektedir. Örneğin Mermer tesisini Kastamonu ilinde yaparsa hibe desteğinden faydalanamaz, ama Afyon gibi ilimizde coğrafi işaretlemesi mermer olan illerimizde yapılacak yeni yada mevcut mermer tesislerine hibe desteği sağlanacaktır.


IPARD TKDK  MERMER TESİSİNDE NELERE HİBE DESTEĞİ VERİLİYOR

IPARD hibe fonu yatırımcının, başvuruda hazırlayacağı Mühendislik Hizmetleri (Mimari Proje, Elektrik Proje, Mekanik Proje, Tesisat Projeleri), Ipard başvuru paketinin hazırlanması için gerekli iş planı ve teknik projeler için %60 hibe desteği kapsamındadır.

Mermer Tesisleri için gerekli olan makine – ekipman alımları, mevcut veya yeni tesis için yapım işlerine %60 hibe desteği sağlıyor.

IPARD hibe kapsamına alınan yenilebilir enerji ile, tesisin kendi elektrik ihtiyacı için gerekli olan Güneş Enerjisini(fotovoltaik) yatırımlarının %60 hibe olarak destekleyecektir.

IPARD – TKDK İle İşletmenin Elektrik İhtiyacının Karşılanması İçin Kurulacak Olan Güneş Enerjisi Sistemlerine %60 Hibe Desteği Sağlanacak

Yatırımcının aklına şu şekilde gelebilir, tesisin çatısını komple güneş sistemi ile kapatıp, tesisin elektrik ihtiyaç fazlasını devlete satışını düşünebilir. Ancak bu fikirdeki yatırımcının yatırımı desteklenmeyecektir. IPARD sadece İşletmenin/Tesisisin Enerji İhtiyaçı (Tükettiği Enerjiyi) destekleyecektir. Bununda Elektrik Tesisat Projesinde yazan toplam kurulu güçe izin verilecektir.

Yenilebilir Enerji kapsamındaki Güneş Enerjisi Sistemleri için hibe desteği verilecek sistem: ON – GRİD (şebekeye bağlı) yani TEDAŞ projelerin hazırlanması, ilgili dağıtım şirketi ile çağrı mektubunun ve bağlantı anlaşmalarının yapılması gerekmektedir. Bu süreç beklenildiğinden fazla bir zaman aldığından yapılması gereken ilk işlemlerden birisidir. Çünkü IPARD yatırımı incelerken bağlantı anlaşmaları yapılmamış yatırımları incelemeye almaz ve yatırımı red etme hakkında sahip olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.