Belediye Destekleri

Çiftçilere Sertifikalı Tohum Desteği

GAZİANTEP BÜYÜKSEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÇİFTÇİLERE “SERTİFİKALI TOHUM DESTEĞİ”

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden Çiftçilere Sertifikalı Tohum Desteği yardımı yapacak. Türkiye genelinde yaşanan kuraklıkta en çok etkilenen çiftçilere destek olmak için harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere  tohum desteği  yapma kararı aldı. Türkiye’de ilk defa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan uygulama kapsamında, hem çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hem de üründe kalitenin artırılması hedefleniyor.Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, özellikle 2014 yılında yaşanan kuraklığı dikkate alarak çiftçilere tohumluk yardımı yapma kararı aldıklarını söyledi.

Tohum Destekleri Ne zaman Yapılacak

2014 Ekim ayı içerisinde bin tonluk sertifikalı buğday tohum desteği, 100 ton fiğ tohum desteği (yem bitkisi) ve bin torba silajlık mısır tohum desteği yardımı yapacakla”Büyükşehir Belediyesi olarak buğday tohum desteği için yüzde 50, yem bitkisi ve mısır tohum desteği  için de yüzde 25 dolayında çiftçilerimize katkı sağlayacağız.

Özellikle kuraklığın söz konusu olduğu bu yılda 500 bin dekar alanda çiftçilerimiz hububatını biçemedi. Dolayısıyla burada ciddi bir sorun var.Hayvanlarımıza yedirecek yem bitkileri konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Bunları göz önüne alan belediyemiz sosyal belediyeciliğin gereği olarak çiftçilerimizin yanında yer almak için harekete geçti. TALEPLER ALINMAYA BAŞLANDI Taleplerin alınmaya başlandığını ve 20 Ekim Pazartesi günü mesai bitimine kadar devam edeceğini duyuran Yılmaz, çiftçilerin Büyükşehir Belediyesi veya ilçelerde bulunan ziraat odaların da alacakları “Çiftçi belgesiyle” oda veya belediyeye müracaat yapabileceklerini bildirdi.

Çiftçilerden bu üç hizmetten yalnızca birine başvuru yapmasını isteyen Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Böylece daha çok çiftçimize ulaşabiliriz.Eğer imkanlarımız yeterli olursa, aldığımız tohum miktarı talebi karşılayacak nitelik olursa bütün çiftçilerimize bu yardımı yapacağız. Eğer talep çok fazla olursa bu kez noter huzurunda kura çekmek suretiyle tohumlarımıza teslim edeceğiz.Teslimimiz de önümüzdeki hafta sonu itibariyle gerçekleşecek.” .